Pytania i odpowiedzi

 Najczęściej zadawane pytanie
 
 
 
Jak wygląda sprzęt do hydrocolonoterapii?
Są niewielkie różnice między producentami, ale generalnie wykonany jest z nierdzewnej stali, przymocowany do ściany lub stojący na półce, o rozmiarach 50 cm wys., 50 cm gł., 60 cm szer. Jest całkowicie zamkniętym systemem. Innymi słowy, podczas zabiegu nie wydobywają się przykre zapachy, nie ma dyskomfortu czy zanieczyszczania. Nie trzeba się na zmianę podnosić i kłaść. Klient leży na plecach lub na lewym boku i relaksuje się podczas trwania całego zabiegu.

Początek strony
 
 
Jak wygląda zabieg?
Podczas zabiegu pacjent leży wygodnie na kozetce a przez jednorazową rurkę wprowadzana jest przefiltrowana, ogrzana i wyjałowiona promieniami UV woda do jelit.
Naprzemienne napełnianie i opróżnianie okrężnicy powoduje odklejenie się masy kałowej od ścian jelita, która jest natychmiast wydalana z wodą wraz z ruchami perystaltycznymi (robaczkowymi) okrężnicy do kanalizacji. Wypływające resztki można obserwować w podświetlonym wizjerze. Podczas zabiegu wykonywany jest okresowo masaż brzucha, który stymuluje jelito od zewnątrz.
Zabieg jest bezwonny i bezbolesny dla pacjenta.
Dzięki stosowaniu jednorazowych materiałów i dezynfekcje urządzenia spełnione są wszystkie wymagania higieniczne.

Początek strony
 
 
Jak długo trwa każdy zabieg?
Pierwsza wizyta wymaga trochę więcej czasu niż zwykle, gdyż przed zabiegiem klient powinien skonsultować się i omówić historię swojej choroby. Jednak generalnie sam zabieg trwa od 30 do 50 minut z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i możliwości.

Początek strony
 
 
Co odczuwamy podczas zabiegu? Czy zabieg jest bolesny?
Podczas zabiegu odczuwamy niewiele. Zabieg jest bezbolesny, w wyjątkowych przypadkach może pojawić się mijający ucisk. Pacjent okresowo może odczuwać wypełnianie jelita wodą, jednak to odczucie mija przy odpływie wody. By zminimalizować odczucia pacjenta, indywidualnie dobiera się szybkość napływu wody do jelita, temperaturę i ciśnienie wytwarzane w jelicie.

Początek strony
 
 
Jakie odczucia towarzyszą po zakończeniu zabiegu?
Osoby, które skorzystały z zabiegów mówią o: wrażeniu odtrucia, relaksie, lekkości, świeżości i czystości, przypływie energii. Natomiast po pewnym czasie - ustępuje wiele dolegliwości, jak również następuje trwała poprawa samopoczucia i wzrost energii życiowe

Początek strony
 
 
Z ilu zabiegów powinienem skorzystać?
Liczba kolejnych zabiegów zależy od stanu zdrowia oraz indywidualnej możliwości zmiany czy poprawy stylu życia. Ogólnie rzecz biorąc, osoba, która po raz pierwszy korzysta z zabiegów, powinna poddać się ok.2-3 zabiegów. Najlepsze efekty osiąga się wtedy, gdy czas między zabiegami nie przekracza 7 dni.
Później zaleca się wizyty na przełomie pór roku, czyli około cztery razy do roku np. jedna wizyta co trzy miesiące.

Początek strony
 
 
Jak wyglądają warunki sanitarne?
Wszystkie części używane podczas zabiegów są całkowicie czyste, dezynfekowane przed i po każdym zabiegu. Poza tym większość terapeutów korzysta z części jednorazowego użytku, które wykluczają możliwość zakażenia się jednej osoby od drugiej. Proces oczyszczania wody zależy od rodzaju aparatu, ale najlepszy z nich zawiera trzy filtry oraz światło UV. Dwa pośród trzech filtrów likwidują w wodzie szkodliwe związki chemiczne, takie jak chlor czy toksyny, a światło UV unieszkodliwia około 99,9% bakterii oraz wirusów. System oczyszczania wody stosowany w tego typu sprzęcie jest jednym z najlepszych na świecie.
Terapia wodna jelita grubego jest jedną z najbardziej wartościowych, holistycznych metod wspomagających zdrowie dostępnych współczesnemu człowiekowi. Sama w sobie przynosi ulgę w wielu dolegliwościach i, co najważniejsze, jest integralną częścią holistycznego programu zdrowia.

Początek strony
 
 
Jak głęboko wchodzi woda?
Woda penetruje tylko okrężnicę, nie przedostaje się do jelita cienkiego. Zastawka kątniczo-krętnicza, która znajduje się między jelitem cienkim a grubym w sposób naturalny zapobiega cofaniu się treści jelitowej a podczas zabiegu - przedostawaniu się wody do jelita cienkiego.

Początek strony
 
 
Czy istnieje ryzyko całkowitego wypłukania flory bakteryjnej?
Celem zabiegów jest doprowadzenie do przewagi pożytecznych bakterii np. Lactobacillus bifidus nad bakteriami gnilnymi np. Streptococcus faecalis. Osoby zgłaszające zaparcia mają najczęściej sytuację odwrotną, w której istnieje wyraźna przewaga bakterii gnilnych, a ich produkty uboczne powoli lecz skutecznie zatruwają organizm.
Dla osiągnięcia zamierzonej, zdrowej przewagi, po każdym zabiegu zaleca się przez kilka kolejnych dni stosowanie gotowych preparatów (np. Lakcid) zawierających w jednej ampułce min.100 mln żywych pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus. Ponadto zaleca się włączenie do diety naturalnych jogurtów, które również zawierają potrzebne nam w procesie trawienia bakterie oraz błonnika, który sprzyja regularnemu i skutecznemu oczyszczaniu ścianek jelita grubego z zalegających tam resztek. Należy również pamiętać, że raz wprowadzone do przewodu pokarmowego bakterie, przy sprzyjającym środowisku, rozmnażają się.
Całkowite wyjałowienie jelita grubego przy właściwej współpracy klienta i terapeuty jest niemożliwe. Wręcz przeciwnie, jedyną drogą do ustalenia właściwych proporcji między bakteriami jest oczyszczenie jelita z zalegających w nim gnijących, fermentujących i zarażonych grzybicą resztek pokarmowych, będących pożywką dla niekorzystnych szczepów bakterii, zmiana diety na właściwą i wprowadzenie odpowiedniej flory w czystej postaci.

Początek strony
 
 
Jak wygląda sprzęt do hydrocolonoterapii?
Czy możliwe jest "rozleniwienie" jelita grubego czyli pozbawienie go fizjologicznego odruchu wypróżniania?
Jelito grube osób zgłaszających zaparcia w dominującej większości jest już leniwe. Zjawisko to jest najczęściej efektem regularnego ignorowania potrzeby wypróżniania lub niewłaściwej diety, które stopniowo prowadzą do zaniku sygnałów potrzeby defekacji.
Hydrocolonoterapia jest zabiegiem, który poprzez bieżącą wymianę wody masuje jelito grube od środka, tym samym pobudzając je do aktywności własnej.
Dodatkowo podczas trwania zabiegu wykonywany jest masaż brzucha, który stymuluje jelito od zewnątrz. Jeżeli zabiegom towarzyszy zmiana stylu życia z siedzącego na jakąkolwiek formę zdrowego ruchu, wzmacniającą mięśnie brzucha typu: spacery, gimnastyka, jazda na rowerze itp., to nie ma bardziej naturalnej i skutecznej metody pobudzania jelita do samodzielnej pracy.
Zabiegi hydrocolonoterapii wykonuje się seriami (1-3), ale każdy z nich średnio raz na tydzień. Pomiędzy kolejnymi zabiegami jelito ma czas na podjęcie własnej pracy.
Jedynym ryzykiem przyzwyczajenia jelita do zewnętrznej ingerencji są domowe lewatywy, powtarzane codziennie przez kilka miesięcy. To, co w umiarkowanej ilości jest lekarstwem, może stać się przyczyną trudności w samodzielnym wypróżnianiu, gdy zostanie niewłaściwie użyte. Dlaczego lewatywy wiążą się z ryzykiem? Gdyż podczas ich stosowania jelito jest rozciągane, ale nie masowane od środka.

Początek strony
 
 
Czy istnieje ryzyko pęknięcia jelita grubego podczas wykonywania zabiegu?
Ilość wprowadzanej jednorazowo wody podczas zabiegu nie przekracza 1-2 szklanek. Skuteczność zabiegu polega na jej nieustannej wymianie i wewnętrznym masażu. Ilość posiłków, które magazynuje osoba nie wypróżniająca się przez dwa tygodnie jest dużo większa.
Jelito grube jest elastyczne i podatne na rozciągnięcie. Zatem ilość zużywanej wody jest niewielka i nie wiąże się z ryzykiem przerwania ciągłości jelita grubego. Dla zachowania bezpieczeństwa nie zaleca się zabiegów osobom z podejrzeniem już istniejącej perforacji jelit.

Początek strony
Home | Hydrokolonoterapia | Dieta | Pytania i odpowiedzi | Cennik | Kontakt